Hakkımda

Evren Kalkan (Gıda Yük. Müh.)

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun olarak yine Ege Üniversitesi’nde Gıda Ekonomisi ve Endüstri İşletmeciliği bilim dalında Yüksek Lisans eğitimi aldı.

 

2004 yılından beri çok sevdiği ilgi alanını işine dönüştürmüş durumda, winemaker olarak şarap endüstrisinde çalışıyor. Bu süreçte Yeni Zelanda, Kaliforniya ve Güney Afrika’da hasatlara katılarak farklı teknikleri öğrenme şansına sahip oldu. Buralardaki farklı şaraphaneleri gezip damağını geliştirdi.

 

2011 ve 2013 yıllarında Kaliforniya Davis Üniversitesi’ndeki  Şarap Yapımcıları İçin Bağcılık ve Şarap Yapımı eğitimlerini tamamladı. 2013 yılında başladığı, dünyaca tanınan ve kabul gören Londra merkezli şarap ve yüksek alkollü içkiler eğitim kuruluşu olan Wine and Spirit Education Trust ‘ın (WSET) İstanbul temsilcisi IWSA’da eğitimlerinin farklı seviyelerini başarıyla tamamladı. 2017 Mayıs ayında başladığı WSET4 Diploma eğitimine halen devam ediyor. Aynı zamanda 2016 yılından beri Londra merkezli International Wine Challenge şarap yarışmasında jüri üyeliği yapıyor.

 

Şarapla tanıştığı andan itibaren Türk üzümlerini ve şaraplarını dünyaya tanıtmak en büyük hayali oldu. Yıllar geçtikçe bu hayal yavaş yavaş gerçeğe dönüşmeye başladı. Kendini yeni nesil şarap uzmanı olarak tanımlıyor…

 

“Şarap kültürünü yaymak, Türk ve dünya şaraplarını tanıtmak, bağdan kadehe olan üretim sürecinde adım adım şarabın yürüdüğü yolu bilmek, bu deneyimi üretime ve şarap severlere aktarabilmek paha biçilemez bir deneyim…

 

Şarabı uzmanından “winemaker” dan dinleyin…