LİMANTEPE BAĞCILIK – UBY ÜYESİ

Limantepe Şarapçılığın sahipleri sevgili Didem ve Haluk Çelikel. Limantepe Şarapçılık ilk bağları 2011 yılında Kavacık köyünde 17 dönümlük bir parselde kuruyor. Bu bağlarda Chardonnay üzümü yetiştiriliyor. 2013 yılında ise Çelikel çifti Urla Sütpınar mevkiinde  (Özbek Yolu üzerinde) şaraphanenin kurulacağı araziyi alıyorlar. Bu bölgede önümüzdeki yıllarda yerli kırmızı üzüm çeşitlerini yetiştirmeyi planlıyorlar. Hatta bağ evinin önündeki araziye Boğazkere çeşidi üzümlerini bu yıl aşıladılar bile…

Şirket adını Urla İskele Mahallesindeki Liman Tepe höyüğünden alıyor. Bugüne kadar yürütülen arkeolojik çalışmalar sonucunda Liman Tepe’de en eski kültür olarak Kalkolitik Çağ (Bakır Çağı) tespit edilmiş. Yapılan çalışmalar neticesinde Liman Tepe’nin büyük ölçüde M.Ö. 4. bin tarihine kadar giden bir geçmişe sahip olduğu biliniyor.

Limantepe Şarapçılık’ın kurucuları Çelikel çifti için bağcılık ve şarap üretimi fikri 2011 yılından çok daha önce oluşmuş. İzmir hasreti çekerek İstanbul’da yaşayan İzmirliler olarak, o dönemde bir dergide Urlice Şarapları hakkında bir yazı okuyorlar ve ardından Urlice’yi ziyarete geliyorlar.  Sonrasında da şarap ve bağcılık ile ilgili adım atma süreçleri hızlanıyor.

Çelikel çifti 2021 yılından itibaren şaraphanenin kuruluşunu tamamlayarak ilk ürünlerini önümüzdeki dönemde çıkarmayı hedefliyorlar.

Limantepe Şarapçılığın konaklama için dışarıdan misafir kabul ettikleri bir bağ evi de bulunuyor.  Hafta sonunu Urla’da bağ içinde, sessiz ve sakin, doğayla iç içe geçirmek isteyenler Airbnb sitesi üzerinden konaklama imkânlarını inceleyebilirler.

Yorum yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.