AYIN ÜRETİCİSİ: USCA ŞARAPÇILIK – UBY ÜYESİ

Adını Klazomenai’li filozof Anaksagoras’ın US felsefesinden alan USCA Şarapçılık Urla’nın Kuşçular Köyüne (Mahallesine) giderken Devederesi yolu üzerinde yer alıyor.

USCA şarapçılığın ilk bağları 2003 yılında dikildikten sonra,pek çok yeni üreticinin kurumsallaşmadan önce yaptığı gibi onlar da ilk denemelerine evde şarap yaparak başlıyorlar. USCA 2007 yılında kurumsal kimliğine kavuştuktan sonra 2010 da tesisi kuruyorlar ve ilk olarak şarap üretimine 2012 yılında başlıyorlar ve ilk ürünleri 2013 yılında piyasaya çıkıyor.  USCA ailesi şarap yapımında geleneksel yöntemleri kullanıyor ve üretimin tüm aşamalarını gelişmiş teknolojiler ile denetliyorlar.

USCA Şarapçılığın kendi bağları yaklaşık 45 dönüm, ilk dikilen bağlar 17 yaşında,  şaraphanenin bulunduğu yerdeki bağları ise 8 yaşında. USCA Şarapçılık bağlarında Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Foça Karası ve Bornova Misketi üzüm çeşitleri yetiştiriliyor. İşletmenin yaklaşık 40 dönüm kadar da kontrollü bağı var. Kontrollü bağlarında, yetiştirdikleri çeşitlerden farklı olarak beyaz bir yabancı çeşit olan Viognier de bulunuyor. Yetiştirilen bu çeşitler arasında en önemli olanlarından biri bence Foça Karası. Antik bir tür olması onu çok değerli ve önemli kılıyor. Foça Karası çeşidinin en azından 2600 yıllık bir geçmişe sahip olduğu ve koloniler kurmak üzere Akdeniz’e açılan Phokaia’lılar tarafında Marsilya’ya götürüldüğü biliniyor.

USCA Şarapçılık, 4 bin yıllık şarap geçmişine sahip bu topraklar üzerinde oturan yeni sahipleri ve üreticileri olarak, tarihsel açıdan bu kadar büyük bir öneme sahip olan Foça Karası çeşidine sahip çıkıyor. Önümüzdeki yıllarda monosepaj rekoltelerini üretmek en büyük hedefleri arasında yer alıyor. USCA Şarapçılık bu açıdan tarih yazıyor.

Kurulduğunda 9 bin şişe üretim ile başlayan USCA şarapçılık bu süreçte 50 bin şişe kapasiteye ulaşarak bu yıl dokuzuncu sezonlarını gerçekleştiriyorlar.

Şaraphaneyi ziyaret ettiğinizde hem tadım yapabilir, arzu ederseniz gün batımında keyifli sohbetlere katılabilir, peynir & şarküteri çeşitlerinden atıştırabilirsiniz. 

Etiketler:
Yorum yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.